Разлика помеѓу преработките на „Уметност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 34 бајти ,  пред 3 години
→‎Сликарство: викификација
(→‎Сликарство: викификација)
* [[Креда]]та е [[калциум сулфат]] што се користи од цртање уште во Ренесансата како материјал за цртање или како пигмент за добивање [[темпера]].
 
===[[Сликарство]]===
{{главна|Сликарство}}
[[Податотека:Pittura-Painting4.JPG|thumb|300px|Сликарска палета (бои во масло).]]
* [[Акрилично сликарство|Акрилик]]: понова сликарска техника со синтетичка смола на која пред употреба ѝ се додава вода.

Прегледник