Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.502 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(дополнување)
[[Податотека:Hercules_Musei_Capitolini_MC1265_n2.jpg|thumb|Херкулес, позлатена бронза од 2 век п.н.е. ([[Капитолски музеи]])]]
 
'''Херакле''', '''Херкул''' ({{lang-grc|Ἡρακλῆς}}, {{lang-la|Hercules}}) [[антика|старобалкански]] — полубогполу[[бог]], син на [[Зевс]] и на смртната жена [[Алкамена]]<ref>[[Robert Graves|Robert Grevs]], [[The greek myths|''Grčki mitovi]]'', Nolit, Beograd, 1992, strстр. 384.</ref>. Најстарите римски извори укажуваат дека јунакотлегендата за овој јунак во [[Стариот Рим]] ебила увезенпреземена од [[Грција,]] и таа се надоврзува на митскиот италијански овчар Рекаран или Гаран, познат по својата физичка сила. Покрај наследените митски и иконографски особини, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. Така, името Херкулес не е директно позајмено од грчкото име Херакле, туку претставува модификација на [[Етрурци|етрурското]] име Херкелер. Инаку, зборот Херакле буквачно значи „во слава на Хера“.
 
==Опис==
Покрај наследените митски и иконографски особини, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. „Херкулес“ не директно позајмено од од грчкот Херакле, туку модификација на етрурското име Херкелер. Херакле буквачно значи „во слава на Хера“.
Херкул најчесто е прикажан со наметка од [[лав]]овска [[кожа]] и [[топуз]], а на [[Мозаик|мозаиците]] е со темен, исончан тен. Иако бил победник и голем воин, според [[Мит|митовите]], Херакле бил способен и за измами и нечесни измами за да постигне победа. Бил познат по тоа што го направил светот побезбеден за човештвото, бидејќи уништил многу опасни чудовишта. Неговото жртвување за луѓето му обезбедило одобрување и заштита од боговите.
 
==Животопис==
Иако бил победник и голем воин, според митовите, Херакле бил способен и за измами и нечесни измами за да постигне победа. Бил познат по тоа што го направил светот побезбеден за човештвото, бидејќи уништил многу опасни чудовишта. Неговото жртвување за луѓето му обезбедило одобрување и заштита од боговите.
Според шестото пеење на [[еп]]от „[[Енеида]]“, Херкул го ослободил [[Тезеј]] кој бил заробен во подземниот свет. Притоа, при влезот во подземниот свет, Херкул го совладал троглавото [[куче]] [[Кербер]], врзувајќи го со синџир.<ref>Dante Aligijeri, ''Pakao''. Beograd: Rad, 1961, стр. 54.</ref>
 
Кога Херкул се оженил со Дејанира, [[кентаур]]от Несо ѝ се понудил да ја пренесе на својот грб преку една [[река]], но притоа се вљубил во неа и се обидел да избега со неа. Сепак, Херкул го забележал и го ранил со отровна стрела. Тогаш Несо ја излажал Дејанира, убедувајќи ја дека Херкул ќе ѝ остане засекогаш верен ако му ја облече кошулата натопена со неговата [[крв]]. Кога Херкул ја облекол кошулата, се отрул затруената крв и умрел.<ref>Dante Aligijeri, ''Pakao''. Beograd: Rad, 1961, стр. 72.</ref>
Херкул најчесто е прикажан со наметка од [[лав]]овска [[кожа]] и [[топуз]], а на [[Мозаик|мозаиците]] е со темен, исончан тен.
 
==Херкул во уметноста и популарната култура==

Прегледник