Разлика помеѓу преработките на „Река“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
 
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Средба преку реката“ (''Meeting Across the River'')“ - песна на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1975 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=fcNtV41jwj4 YouTube, Bruce Springsteen - Born To Run [(1975]) - Full Album (пристапено на 3.11.2017)]</ref>
* „Однеси ме кај реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>
* „Река“ (''The River'')“ - песна од истоимениот албум на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=m5yBsv7DNRc YouTube, Bruce Springsteen - The River [1980] - Full Album (пристапено на 30.10.2017)]</ref>

Прегледник