Разлика помеѓу преработките на „Фолклор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 28 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(rv)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
{{во изработка}}
Во '''фолклор''' спаѓаат приказните, музиката, танцот, легендите, раскажаната историја, хуморот, популарните верувања, обичаите, и сè она што го опфаќаат културата, подкултурата и традицијата на одреден народ. Исто така, тоа претставува склоп на обичаи преку кои овие изразни жанри се споделуваат. Академските и етнографските студии на фолклорот се нарекуваат и [[фолклористика]].
 
5.401

уредување

Прегледник