Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Babylon ausgrabungen.jpg|мини|десно|300п|Остатоци од Вавилон]]
 
'''Вавилон''' (на вавилонски Babili, евр. Babel בבל) – е престолнината на [[Вавилонија]], еден еден од најважните антички градови, а се наоѓал блиску денешниот град [[Ал Хилаха]] во [[Ирак]]. Вавилон е грчката варијанта на акадското име Бабилу, е антички град во [[Месопотамија]] (модерен [[Ал Хилах]], [[Ирак]]). Тоа бил "светиот град на [[Вавилонија]] од рано доба, и седиштето на НеовавилонскатаНеовавилонското Царство од [[612]] п.н.е.. Градот се наоѓал до реката [[Еуфрат]], на околу 90 км јужно од [[Багдад]] во денешен [[Ирак]] (провинција Babil). Рушевините од тој град биле откриени во почетокот на [[20 век]] (од Robert Koldewey и други).
 
== Име ==
Анонимен корисник

Прегледник