Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 165 бајти ,  пред 3 години
Има планови за изградба на облакодери, како што е Милениумската кула, која е делумно завршена. Оваа градба се наоѓа на 170 метри над градот. Кулата е дел од комплексот за културен развој наречен Национален комплекс Нигерија, вклучувајќи го Нигеријанскиот културен центар, структура од 120.000 м2 посветена на уметноста и културата на [[Нигерија]]. Културниот центар и Милениумската кула се дизајнирани од страна на италијанскиот архитект [[Манфреди Николети]].
 
=== Знаменитости ===
<gallery class="center" widths="145px">
File:Abuja gate.jpg|Abuja City Gate
File:Zuma Rock.jpg|Zuma rock
Abuja National Mosque.jpg|Abuja National Mosque
</gallery>
Знаменитостите ги вклучуваат:
* Милениумската кула,
5.401

уредување

Прегледник