Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.404 бајти ,  пред 3 години
→‎Историја: дополнување
(дополнување)
(→‎Историја: дополнување)
Домородните жители на Абуџа се [[Гвари]] кои зборуваат на јазиците [[Басајски јазик|баса]], гвандара, гаде, ганагана, коро итн. Поради етничките и религиозните поделби на Нигерија, планот бил од независноста на [[Нигерија]] да има свој главен град на место кое се смета за неутрално за сите поголеми етнички страни, а кој ќе се наоѓа во близина на сите региони на Нигерија. Локацијата на крајот била назначена во центарот на земјата во раните 1970-ти, бидејќи означува неутралност и национално единство. Друг поттик за Абуџа бил поради тоа што Лагос станал пренатрупан. [[Лагос]] веќе бележел брз економски развој, па нигерискиот режим ја почувствува потребата за проширување на економијата кон внатрешниот дел на земјата, па оттаму одлучил да ја премести престолнината во Абуџа.<ref>https://www.naij.com/574434-nigeriaat55-top-5-reasons-nigerias-capital-moved-lagos-abuja-photos.html</ref>, слично како Бразил кој својот главен град [[Бразилија]] го испланирал на местото на [[Рио де Жанеиро|Рио]]. Изградбата започнала кон крајот на 1970-тите, но поради економска и политичка нестабилност, почетните фази на градот не биле завршени до крајот на 1980-тите.
 
Повеќето земји ги преселиле своите амбасади во Абуџа, а некои ги задржале своите поранешни амбасади во Лагос, комерцијалниот главен град на Нигерија. Абуџа е седиште на [[Економска заедница на западноафриканските држави|Економската заедница на западноафриканските држави]] (ЕКОВАС) и регионален штаб на [[Организација на земји извознички на нафта|ОПЕК]]. Абуџа и Федералната престолнинска територија доживеале огромен пораст на населението. Некои области околу Абуџа се зголемиле за 20% до 30% годишно.<ref name="WBC">{{cite web|url=http://www.citiesalliance.org/cdsdb.nsf/Attachments/South+Africa+roundtable/$File/African+Regional+Roundtable+on+Upgrading+Oct00.pdf|title=World Bank Conference: African Regional Roundtable on Upgrading Low-income Settlements|accessdate=2007-08-10|work=www.citiesalliance.org|publisher=World Bank, 3–5 October 2000, Johannesburg, South Africa, p. 16|archiveurl=https://web.archive.org/web/20070928045105/http://www.citiesalliance.org/cdsdb.nsf/Attachments/South%2BAfrica%2Broundtable/%24File/African%2BRegional%2BRoundtable%2Bon%2BUpgrading%2BOct00.pdf|archivedate=28 September 2007|deadurl=no|df=dmy}}</ref> Населбите и градовите брзо се шират во и надвор од границите на градот<ref name="bbc2" /><ref name="fig">{{cite web|url=http://www.fig.net/pub/accra/papers/ts18/ts18_01_jibril.pdf|title=Resettlement Issues, Squatter Settlements and the Problems of Land Administration in Abuja, Nigeria’s Federal Capital|accessdate=2007-08-10|work=fig.net|publisher=5th FIG Regional Conference Accra, Ghana, 8–11 March 2006}}</ref> Десетици илјади луѓе биле протерани откако поранешниот министер на ФПТ Насир Ахмад ел-Руфи започнал кампања за уривање во 2003 година<ref name="NYT">{{cite news|url=https://www.nytimes.com/2006/12/13/world/africa/13abuja.html?ex=1323666000&en=9b1bb2ecd684791c&ei=5090&partner=rssuserland&emc=rss|title=In a Dream City, a Nightmare OF AKIM JOHN for the Common Man|accessdate=2007-08-10|work=nyt.com|publisher=New York Times, 13 December 2006|first=Lydia|last=Polgreen|date=13 December 2006}}</ref>{{Нигерија-гео-никулец}}
 
== Области ==
 
== Клима ==
Абуџа според климатската има тропска влажна и сува клима со три временски услови во текот на годината. Ова вклучува топла, влажна сезона на дождови и експлозивна сува сезона. Во периодот помеѓу двете, постои краток интервал од ветер од североисток, со прашина и суша.
 
Дождовната сезона започнува од [[април]], а завршува во октомври, кога дневната температура треба да достигне 28 ° C до 30 ° C со падови ноќно време кога се движи околу 22 ° C до 23 ° C. Во сувата сезона, температурата на денот може да стигне и до 40 ° C а ноќната да се спушти до 12 ° C.
 
Врнежите од дожд се чести за време на дождовната сезона од април до октомври секоја година.{{Weather box|location=Абуџа|metric first=Yes|single line=Yes|Jan high C=34.7|Feb high C=36.8|Mar high C=36.9|Apr high C=35.6|May high C=32.7|Jun high C=30.6|Jul high C=29.1|Aug high C=28.9|Sep high C=30.0|Oct high C=32.0|Nov high C=34.4|Dec high C=34.6|year high C=|Jan low C=20.4|Feb low C=25.5|Mar low C=24.3|Apr low C=24.7|May low C=19.5|Jun low C=18.3|Jul low C=21.9|Aug low C=17.7|Sep low C=17.5|Oct low C=21.4|Nov low C=15.7|Dec low C=15.5|year low C=|rain colour=green|Jan rain mm=1.7|Feb rain mm=5.4|Mar rain mm=11.3|Apr rain mm=62.8|May rain mm=134.1|Jun rain mm=164.2|Jul rain mm=217.5|Aug rain mm=262.7|Sep rain mm=253.4|Oct rain mm=103.2|Nov rain mm=3.7|Dec rain mm=1.2|year rain mm=|Jan rain days=0.1|Feb rain days=0.2|Mar rain days=1.3|Apr rain days=4.2|May rain days=9.4|Jun rain days=12.3|Jul rain days=14.0|Aug rain days=16.2|Sep rain days=15.9|Oct rain days=8.0|Nov rain days=0.3|Dec rain days=0.1|source 1=Светска метеоролошка организација.<ref name="WMO">[http://worldweather.wmo.int/075/c00324.htm World Weather Information Service-Abuja], World Meteorological Organization. Retrieved 1 October 2012.</ref>|date=September 2012}}
 
=== Вегетација ===
{{Нигерија-гео-никулец}}
 
{{Главни градови во Африка}}
5.401

уредување

Прегледник