Блума Зејгарник: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. ноември + ноември)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. ноември + ноември))
|fields = [[Психологија]]<br />[[Патопсихологија]]
}}
'''Блума Вулфовна Зејгарник''' (рус. Блю́ма Ву́льфовна Зейга́рник) (9.  ноември 1900 – 24 февруари, 1988) била советски [[психолог]], позната по откривањето на т.н [[зејгарников ефект]] и е една од основоположниците на патопсихологијата како засебна научна дисциплина во [[Советски сојуз|Советскиот сојуз]].
 
== Животопис ==

Прегледник