Прејди на содржината

7 ноември (настани): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. септември + септември)
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. септември + септември))
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[680]] 
|Започнал [[Шести вселенски собор|Шестиот вселенски собор]] во [[Цариград]]. Главна одлука на соборот, кој траел до 16.  септември 681. година, била дека [[Исус]] има двојна природа — човечка и божја, и со тоа биле побиени и прогласени за [[ерес]] тврдењата на [[монотелитство|монотелитите]] дека има само божја природа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1665]]