Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 633 бајти ,  пред 3 години
дополнување
с
(дополнување)
{{починал на|22|ноември|1963}}) — триесет и петти [[Претседател на САД]]. Неговиот мандат траеше од [[1961]], до неговиот [[Атентат на Џон Кенеди|атентат]] во [[1963]] г.
 
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]] служел во морнарицата на [[Тихи Океан|Пацификот]], а по војната бил [[новинар]]. Во [[1947]] година бил избран во [[Конгрес на Соединетите Американски Држави|Конгресот]], а во [[1952]] година станал сенатор. За [[претседател на САД]] бил избран во [[1960]] година, а инаугуриран на [[20 јануари]] [[1961]] година. Бил најмлад претседател во историјата на [[САД]] (по [[Теодор Рузвелт]], кој 1901 по убиството над [[Вилијам МекКинли]] како потпретседател автоматски станастанал претседател).
 
На [[22 ноември]] [[1963]] година во [[Далас]], во државата [[Тексас]], врз него бил извршен [[атентат]].
 
==Џон Кенеди како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Денот кога умре Џон Кенеди“ (''The Day John Kennedy Died'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Лу Рид]] (''Lou reed'') од 1982 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=BlWwA5x-P9k&index=9&list=PLiN-7mukU_RGQYNMWTrwx3aSUQa6HZf79 YouTube, Lou Reed ~ The Day John Kennedy Died (пристапено на 2.10.2017)]</ref>
 
== Занимливости ==
Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Кенеди“ во општината [[Општина Чаир|Чаир]] во [[Скопје]].<ref>[http://maps.google.co.nz/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B8+%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5&ie=UTF8&hq=&hnear=John+Kennedy,+Skopje,+Macedonia+(FYROM)&z=16 ул. Џон Кенеди,Скопје] - Google Карти</ref>.
 
== Наводи ==

Прегледник