Разлика помеѓу преработките на „Ламаркизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија)
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q208800 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
 
'''Ламаркизам''' — [[Еволуција|еволуциска]] концепција основана на теоријата од почетокот на XIX век на [[Жан Батист Ламарк]] во трактатот ,,ФилософијаФилозофија на зоологијата‘‘.
 
Погледите на Ламарк се многу тешки за разбирање бидејќи се основаат на неколку концепции од XVIII век кои се совршено неинтерпретативни во рамките на современата наука (како прва концепција - создавање на материјата од страна на Бог, што претставувало пасивен почеток, и природата како поредок и енергијата потребна за нејзиното постоење; концепцијата на [[пет елементи]] од кои најзначајна улога игра [[етер]]от во форма на ,,тенки флуиди‘‘ кои циркулираат во органските тела; одрекувањето на постоење на нервниот систем и полово размножување кај ,,нижите животни‘‘ итн.). Во врска со ова, современиот ,,ламаркизам‘‘ ги спомнува овие концепции само во општи црти. Во поширока смисла, како ламарксистички се однесуваат различни еволуциони теории (главно создадени во XIX и првата третина од XX век), во кои како главна движечка сила на еволуцијата (менувањето на [[Биолошки вид|видовите]]) го сметаат внатрешниот стремеж на организмите кон совршенство. По правило, најголемо значење во ваквите теории му се придава и на влијанието на ,,увежбаноста (разработеноста)‘‘ и ,,неувежбаноста (млитавоста)‘‘ на [[Орган (анатомија)|органите]] на нивната еволуциска судбина, бидејќи се смета дека увежбаноста или неувежбаноста можат да се предадат на потомството.

Прегледник