Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
'''Пилат Понтиј''' ([[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеја]] во периодот од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на императорот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]], Пилат го осудил [[Исус Христос]] на [[смрт]].
 
Владеењето на Пилат се карактеризирало со насилство, што довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на [[философфилозоф]]от [[Филон Александриски]], Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат, по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]], бил преместен по извесно време на друго место.
 
==Пилат како тема во уметноста и во популарната култура==

Прегледник