Матирен Жак Брисон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
(authority control moved to wikidata)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
Роден е во [[Фонтне ле Конт]]. Првиот дел од животот го посветил на [[природонаука]]та и напишал неколку стручни дела, како што се „Животинско царство“ (''Le Règne animal'', 1756) и „Орнитологија“ (''Ornithologie'', 1760). Во 1759 г. стамал член на [[Француска академија на науките|Француската академија на науките]].
 
Работел како помошник на научникот [[Рене Антоан Фершо де Реомир|Р.А. Реомир]], а по неговата смрт се оттргнал од природонауката. Бил назначен за професор по „природна философија“филозофија“ во [[Навара]], а потоа во [[Париз]]. His most important work in this department was his „Специфична тежина на телото“ (''Pesanteur Spécifique des Corps'', 1787), но издал и уште неколку книги на физичка тематика кои своевремено важеле за многу ценети дела.
 
Починал во Кроаси на Сена, близу Париз.<ref>[http://www.arehn.asso.fr/centredoc/livres/brisson/auteur.php Биографија на Матирен Жак Брисон] — Регионална служба за животна средина на Горна Норманција {{fr}}</ref>

Прегледник