Разлика помеѓу преработките на „Готлоб Ернст Шулце“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
'''Готлоб Ернст Шулце''' ([[герм.]] ''Gottlob Ernst Schulze'', [[23 август]] [[1761]] &mdash; [[14 јануари]] [[1833]]) е [[германци|германски]] философфилозоф, претставник на [[скептицизам|скептицизмот]]. Роден е во месноста [[Хелдрунген]] (денес во [[Тирингија]]). Професорувал во [[Витенберг]], [[Хелмштет]] и [[Гетинген]].<ref>''Encyclopedia of Philosophy'', том 7, New York: Macmillan, 1972</ref> Неговото највлијателно дело е „[[Енесидем (книга)|Енесидем]]“ (''Aenesidemus''), каде авторот преку [[скептицизам|скептична]] полемика се обидува да ги побие исказите во „[[Критика на чистиот разум]]“ од [[Имануел Кант]] и „Философија на елементите“ од [[Карл Леонхард Рајнхолд]].
 
Во Гетинген, Шулце станал ментор на идниот философфилозоф [[Артур Шопенхауер]] кого го посоветувал да се задржи на изучувањето на [[Платон]] и Кант. Овој совет имал големо влијание во философијатафилозофијата на Шопенхауер. Во зимскиот семестар 1810/1811, Шопенхауер кај Шулце изучувал и [[психологија]] и [[метафизика]].<ref>Schopenhauer, ''Manuscript Remains'', Vol. 2, Berg, 1988, ISBN 0-85496-539-4</ref>
 
Шулце починал во Гетинген.
*„Умствените растројства се појавуваат во услови на удобствија &mdash; затоа нема да ги најдете кај дивите племиња.“
*„Еден особен вид на [[споредба (стилистика)|споредба]] се нарекува остроумност &hellip; Она што произлегува од неа се идеи за скриените, но сепак површни сличности во нештата.“
*„[[Вистина]]та е кривa [[линија]], а [[философијафилозофија]]та е бројот на [[тангента|тангентите]] што ѝ се доближуваат до [[бесконечност]] без да ја допрат, &mdash; [[асимптота|асимптотите]].“
*„Утврдувањето дали едно расудување е [[априори|аналитичко]] или синтетичко зависи и од тоа што сè опфаќа нашето поимување за „субјект“. Така, она што за некого е аналитичко, за друг ќе биде синтетичко.“
*„Кој ја осознал [[природа]]та сама по себе?“
| NAME = Шулце, Готлоб Ернст
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = германски философфилозоф
| DATE OF BIRTH = 23 август 1761
| PLACE OF BIRTH = Хелдрунген

Прегледник