Разлика помеѓу преработките на „Авероес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
[[Податотека:AverroesColor.jpg|right|300px]]
'''Авероес''' ([[1126]], [[Шпанија]] - [[1198]], [[Мароко]]) бил арапски [[философфилозоф]], лекар и учител. Тој бил основач на философскиотфилозофскиот правец ''[[Авероизам]]''. Неговото учење се приклонувало кон [[материјализам|материјализмот]] и [[пантеизам|пантеизмот]]. Тој ја негирал бесмртноста на [[душа]]та, поради што бил осуден од Римската курија.
 
==Авероес како тема во уметноста==

Прегледник