Прејди на содржината

Труман Капоти: Разлика помеѓу преработките

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец)
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
[[Податотека:TrumanCapote1959.jpg|thumb|right|Труман Капоти]]
'''Труман Капоти''' (30 септември 1924 – 25 август 1984) е американски романсиерроманописец, сценарист, драматург и актер, многу од чии раскази, романи, драми и документаристики се признаваат како литературни класики, вклучувајќи ја новелата ''[[Појадок кај Тифани]]'' и ''[[Во Ладна Крв]]'' - пресвртница во популарната култура. Во 1970 година тој го одржувал неговиот статус на славна личност појавувајќи се на телевизиски дебатни емисии.
{{Нормативна контрола}}