Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец)
(→‎Белешки: дополнување)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
Англискиот писател и поет [[Вилијам Шекспир]] се смета за најголемиот драматург на сите времиња. Меѓу најраните англиски писатели се [[Џефри Чосер]] (14-ти век), [[Томас Малори]] (15-ти век), [[Сер Томас Мор]] (16-ти век) и [[Џон Милтон]] (17-ти век). [[Самуел Ричардсон]] се смета за писателот кој го измислил современиот роман.
 
Дваесеттиот век раѓа писатели на научната фантастика Х. Џ. Велс, писател на класиците на детската литература Рудјард Киплинг, A.A. Милне, контроверзниот Д. Х. Лоренс, модернистката [[Вирџинија Вулф]], сатиричниот Ивлин Во, популарниот романсиерроманописец [[Греам Грин]], криминалистичката романсиеркароманописецка [[Агата Кристи]], и поетите Тед Хјуз и Џон Бетчемен.
 
Британската литература има и богат придонес од шкотските писатели Артур Конан Дојл, романтичните дела на Сер Волтер Скот, писателот на детска литература М. Бери и епските авантурни дела на [[Роберт Луис Стивенсон]]. А повеќе мрачни сцени може да се најде во приказните Иан Ренкин и на психолошкиот хорор-комедија на Јан Бенкс. [[Шкотска]]та престолнина, [[Единбург]] е првиот прогласен град на книжевноста на УНЕСКО.

Прегледник