Разлика помеѓу преработките на „Варизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Варизам''' е правец во [[литературата]], [[ликовната уметност]] и [[музиката]] во [[19.век]] многу близок до [[натурализмот]]; настојува да го прикаже животот во сите негови манифестации, макар колку и да се грди; основач и водач му е италијанскиот романсиерроманописец [[Џовани Верга]].
{{Лит-никулец}}
 

Прегледник