Разлика помеѓу преработките на „Билефелд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 585 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Градот се наоѓа на надморска височина од 118 метри. Површината на општината изнесува {{км2|257,8}}. Во самиот град, според податоцитe од 2015 г. има 333.090 жители.
 
== Познати личности ==
* [[Кристијан Фридрих Насе]] (1778–1851) — психијатар
* [[Август Крениг]] (1822–1879) хемичар и физичар
* [[Вилхелм Фридрих Мурнау]] (1888–1931) режисер
* [[Хорст Весел]] (1907–1930) — месен водач на [[Штурмабтајлунг|СА]], автор на [[химната на НСДАП]], ''[[Песна на Хорст Весел|Знамето високо]]''
* [[Бернхард Шлинк]] (р. 1944) — писател
 
== Наводи ==

Прегледник