Разлика помеѓу преработките на „Билефелд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 247 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(new SVG Coa (GlobalReplace v0.6.2))
с
[[Податотека:North rhine w BI.svg|мини|Положбата на градот во округот]]
 
'''Билефелд''' (гер. {{lang-de|Bielefeld}}) е град во северозападна [[Германија]], на североистокот на сојузната државапокраина [[Северна Рајна-Вестфалија]]. Се наоѓа на падините на [[ТеутобуршкаТевтобуршка шума]].|Тевтобуршката Според податоците од [[2010шума]] [[година]] градот има 323,084 жители.
Името на градот потекнува од зборјотзборот „беливелд“ што значи шумовит рид.
 
Името на градот потекнува од зборјот „беливелд“ што значи шумовит рид.
 
Има регионална шифра (AGS) 5711000, NUTS (DEA41) и LOCODE (DE BFE) код.
 
== Географски и демографски податоци ==
Градот се наоѓа на надморска височина од 118 метри. Површината на општината изнесува {{км2|257,9km²8}}. Во самиот град, според податоцитe од [[2010]]2015 [[година]]г. има 323,084333.090 жители. Просечната густина на населеност изнесува 1,253 жители на km²
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Градови во Германија]]
[[Категорија:Градови во Северна Рајна-Вестфалија]]

Прегледник