Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 70 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
До средината на 19-от век, Диселдорф дожижува преродба благодарение на [[Индустриска Револуција|индустриската револуција]], поради што градот имаше 100.000 жители во 1882, а во 1892 година тоа двојно се зголемило.
 
Во 1920, Диселдорф станал центар на на Генералниот штрајк. На 15 април 1920 година, 45 делегати на германската Рударска унија биле убиени од страна на [[ФрајкориСлободен корпус|Слободниот корпус]] (Фрајкорите).<ref>''The German Revolution 1917-1923'', by Pierre Broué, Ian H. Birchall, Brian Pearce, p278</ref>
 
Тој бил цел на [[стратешко бомбардирање во текот на Втората светска војна|стратешкото бомбардирање во текот на Втората светска војна]], особено во текот на [[Битка на Рур|РАФ воздушна кампања против индустријата во Рур во 1943 година]], кога преку 700 бомбардери биле користени во текот на една ноќ. Нападите продолжиле до доцна во војната. Како дел на од кампањата против германските нафтени објекти, РАФ нападот на 20/21 февруари 1945 на рафинеријата Ренанија Осаг во округот [[Рајсхолц]] во Диселдорф го прекинало производството на нафта таму.

Прегледник