Разлика помеѓу преработките на „Е (број)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
: <math>\lim_{n\to\infty} \left(1+\frac{1}{n}\right)^n.</math>
Првата позната примена на константата, претставена со буквата ''b'' била во дописот од [[Готфрид Лајбниц]] до [[Кристијан ХејгенсХaјгенс]] во 1690 и 1691. [[Леонард Ојлер]] започнал да ја употребува буквата ''e'' за ознака на константата во 1727 и првата употреба на буквта ''e'' била во Ојлеровата ''Механика'' (1736). Додека во следните години некои истражувачи ја употребувале буквата ''c'', буквата ''e'' била повообичаена и станала стандардна ознака на бројот.
 
Точните причини за употреба на буквата ''e'' не се познати, но тоа е можеби поради првата буква од зборот ''[[експоненцијал]]''.{{Fact|date=Ноември 2008}} Another possibility is that Euler used it because it was the first [[vowel]] after ''a'', which he was already using for another number, but his reason for using vowels is unknown.{{Fact|date=Ноември 2008}}

Прегледник