Ферара: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 235 бајти ,  пред 13 години
додадена е слика
с (Бот Додава: uk:Феррара)
(додадена е слика)
[[Слика:Piazza Trento e Trieste.jpg|thumb|250px|right|Плоштадот [[Тренто]] и [[Трст]] во Ферара]]
[[Слика:Ferrara Castello Estense 28mar06 01.jpg|thumb|250px|right|Замокот Естенсе]]
 
'''Ферара''' е град во северна [[Италија]], југозападно од [[Венеција]], каде што во раниот 13 век фамилијата [[Есте]] утврдило силна доминација и градот бил претворен во еден од катчињата на [[Ренесанса|ренесансата]]. Има население од околу 130 000 луѓе.
 
959

уредувања

Прегледник