Разлика помеѓу преработките на „Глад“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.583 бајти ,  пред 4 години
Дополнување
(До)
(Дополнување)
 
==Физички карактеристики==
Чувството на глад физички се покажува преку контракции на стомачните мускули. Се смета дека овие контракции ги предизвикува зголемена концетнтрација на хормонот [[Грелин]]. За разлика од него, хормоните [[Пептид YY]] и [[Лептин]] имаат спротивен ефект, односно предизвикуваат чувство на ситост. Хормонот Грелин се лачи кога нивото на [[Гликемија|шеќер во крвта]] се намалува, а ова пак се случува како резултат на нејадење во подолг период. Стомачните контракции предизвикани од глад може да бидат посебно болни кај децата и младите.
 
==Статистика==
 
Годишните ФАО, МПП и ИФАД државните извештаи за несигурност во храната во светот даваат статистички преглед за глад и обично се сметаат за главна референца во овој поглед, (на пример, за Милениумските развојни цели). Сепак, важно е да се напомене дека тие имаат неколку ограничувања. Прво, недоволното исхранетост е дефинирано исклучиво во однос на достапноста на диеталната енергија (односно, без оглед на микро-хранливи материи како витамини или минерали). Второ, ги користи енергетските барања за минимални нивоа на активност како репер, додека многу гладни луѓе најверојатно се соочуваат со тешка мануелна работа. Трето, броевите не ги одразуваат краткорочното недоволно здравје, (на пример, од шокови на цените на храната), освен ако не ја менуваат долгорочната потрошувачка на храна. Во октомври 2012 година, ФАО објави извештај во кој се вели дека нивниот претходен 2009 година проценува дека една милијарда луѓе страдаат од хроничен глад, е завршена, поради недостатоци методологија што произлегува од притисокот што тие го имале за брзо да ги проценат ефектите од финансиската криза врз глад . Тие, исто така рекоа дека бројот на луѓе кои страдаат од хроничен глад е близу до 842 милиони. Според Министерството за земјоделство на САД во 2015 година, 50 милиони Американци доживеале несигурност во храна во 2009 година, вклучително и 17 милиони деца. Ова претставува речиси една четвртина американски деца.
 
== Наводи ==
52

уредувања

Прегледник