Уаскар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
сНема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
По смртта на брат му и татко му, не се знаело кој е наследникот, Хуаскар или неговиот друг брат [[Атахуалпа]] и тогаш започнала војна помеѓу нив. По долги крвави војни, Атахуалпа го убил неговиот брат станувајќи наследник на тронот, но овој пат се соочил со друга опасност - шпанската окупација на [[Јужна Америка]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Сапа Инка]]
* [[Список на Сапа Инки]]

Прегледник