Повикувачки број: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Bot: Migrating 50 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q103903 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Специјалните телефонски броеви (за повикување итна медицинска помош, противпожарна служба, полиција и сл.) немаат повикувачки број, туку се повикуваат директно. На пример, за итна медицинска помош - “194“<ref>[http://217.16.70.245/?pBroj=1406&stID=8753&pR=12 Новиот број на Брза помош е 194], ''Утрински весник'', број 1406, понеделник, 16 октомври 2006</ref>, за противпожарна служба - “193“, [[полиција]] - “192“, служба за информации - “188“ итн.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Список на повикувачки броеви на земјите]]
* [[Повикувачки броеви во Македонија]]

Прегледник