Разлика помеѓу преработките на „Оогенеза“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Бот: Промена на шаблон: Био-никулец)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
'''Оогенеза''' е процесот на создавање и созревање на [[Ооцит|ооцитите]] (јајце клетките). Тој се одвива во [[овариум]]ите. На крајот од овој процес се добива зрела [[хаплоид]]на јајце клетка.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Гаметогенеза]]

Прегледник