Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 324 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
 
Претежно апсидата се однесува и на [[конха]]та и [[ниша]]та заедно и таа е полукружна ниша со симболика на каналот низ кој се раѓа [[сонце]]то (источна апсида) и низ кој заоѓа сонцето (западна апсида). Покрај олтарска (источна апсида), постојат и певнички апсиди (јужна и северна). Помали апсиди, исто така, може да бидат и на други локации, особено на некои светилишта.<ref>{{cite web|title=Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception: Floor Plan|url=http://www.nationalshrine.com/site/c.osJRKVPBJnH/b.4953557/k.7180/Upper_Church_Floor_Plan.htm|website=nationalshrine.com|accessdate=27 August 2016}}</ref>. Апсидата е одвоена од главниот дел на црквата преку [[трансепт]]ата<ref>{{cite web|url=http://www.pitt.edu/~medart/menuglossary/transept.htm|title=transept|last=Jane Vadnal|date=January 1998|work=Glossary of Medieval Art and Architecture|publisher=[[University of Pittsburgh]]|accessdate=8 January 2013}}</ref>.
 
== Галерија==
<gallery mode=packed>
Giulia1.JPG|Тројна апсида во [[Базилика ди Санта Џулија]], [[Италија]].
ID21879 sHertogenbosch Sint-Janskathedraal PM 60049.jpg|Апсида.
Altarraum Friedenskirche Potsdam.JPG|Внатрешност на апсидата.
 
</gallery>
 
== Наводи ==

Прегледник