Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 141 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[[File:Apse.png|thumb|Типичен план на катедрала. Апсидата е обележана во потемна боја]]
'''Апсида''' ([[латински]]: ''absis'' - [[свод]], [[старогрчки]]: ''αψίδα'' - полукруг, арка) — термин во сакралната црковна архитектура која претставува полукружен простор засводен со полукупола или полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Апсидата има голема употреба кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести [[олтар]]от и [[презвитериум]]от, или местото каде што свештениците седат<ref>{{cite web|title=Apse|url=http://www.newadvent.org/cathen/01659a.htm|work=Catholic Encyclopedia|publisher=New Advent|accessdate=3 June 2011|author=T. Poole|year=1907| archiveurl= https://web.archive.org/web/20110604113209/http://www.newadvent.org/cathen/01659a.htm| archivedate= 4 June 2011 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref>. Апсидата имала употреба уште во [[Рано христијанство|раното христијанство]]<ref>{{cite web|url=http://m.eb.com/topic/30854|title=Apse|publisher=Encyclopædia Britannica|accessdate=10 July 2012}}</ref>. Освен во христијански, апсидата може да се сретне и во еврејски храмови, како на пример [[Синагога Маоз Хаим|синагогата Маоз Хаим]].
 

Прегледник