Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 279 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
'''Апсида''' е([[латински]]: ''absis'' - [[свод]], [[старогрчки]]: ''αψίδα'' - полукруг, арка) — термин во сакралната црковна архитектура која претставува полукружен простор засводен со полукупола или полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употребаАпсидата има голема употреба кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот[[олтар]]от и [[презвитериум]]от.
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
{{внимание}}
'''Апсида''' е полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот.
 
{{никулец}}
{{Нормативна контрола}}

Прегледник