Разлика помеѓу преработките на „Трејси Чепмен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
== Биографија ==
Родена во [[Кливленд]], [[Охајо]], Трејси Чепмен започнува да свири гитара и да пишува песни на единаесет годишна возраст. Примена е во „Подобра Шанса“ (A Better Chance), национален ресурс за идентифицирање, регрутирање и развој на водачи меѓу обоените надарени академски студенти, што на неа и овозможил да учи во Вудстер Скул во [[Конектикат]] и на крај е примена во [[Туфтс]] Универзитетот во [[Медфорд]], [[МасачусецМасачусетс]].
 
Во мај 2004 Универзитетот Туфтс ја назначува за Почесен Доктор на Уметност за нејзиниот придонес како социално свесен и артистички докажан музичар.
== Кариера ==
 
За време на студиите, Чепмен започнува да свири гитара по улиците и кафетериите во [[Кембриџ]], МасачусецМасачусетс. По дипломирањето, подпишува договор со Електра Рекордс и го издава Tracy Chapman албумот во [[1988]]. Критиката го прифаќа албумот и таа започнува турнеа, После настапот на концертот во чест на 70тиот роденден на [[Нелсон Мандела]], пренесуван на телевизија во јуни 1988, песната “Fast Car” на Чепмен започна издигнување по америчките топ листи, станувајќи Топ 10 поп хит на [[Billboard]] Hot 100. Следи “Talkin’ ‘bout a Revolution” на 75то место по кое следува “Baby Can I Hold You” кое се искачи до 48то место. Продажбата на албумоти оди добро преминувајќи во [[мулти-платинест]] и е награден со три Греми Награди, како и награда на Чепмен за Најдобар Нов Изведувач. Покасно во 1988, Чапмен е дел од светската турнеа на [[Амнести Интернешнал]], Човекови Права Сега!
Следниот албум Crossroads(1989) е со послаб комерцијален успех, сепак е прфатен од критиката и станува [[платинест]]. До [[1992]] албумот Matters of the Heart, Чепмен го изведува пред мала и посветена публика. Додека четвртиот албум New Beginning од [[1995]] се покажува како успех продавајќи 3 милиони копии само во Америка. Во овој албум се наоѓа хитот “Give Me One Reason” кој во [[1997]] доби Греми за Најдобра Рок Песна и стана најуспешниот сингл на Чепмен до денес. Следи албумот Telling Stories од [[2000]], во кој се вклучени повеќе [[рок]] од колку [[фолк]] звуци. Синглот “Telling Stories” масовно е пуштан по европските радио станици. Нејзиниот шетти албум Let It Rain од [[2002]] е основа за нејзината турнеа низ [[Европа]] и Аметика во [[2003]].
Where You Live, е седмиот студијски албум на Чепмен издаден во септември [[2005]]. Мала кратка турнеа следи низ поголемите градови низ Америка во октомври и следи во Европа до крајот на годината. Турнеата “Where You Live” е продолжена и следната 2006 година, со 28 дати имајќи летни концерти во Германја, Италија, Франција, Шведска, Норвешка, Велика Британија, Русија и други.

Прегледник