Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 376 бајти ,  пред 3 години
с
Ѕвездата ставена на сина подлога го претставува знамето на [[Грци]]те од Северна Грција, кои во скоро време за себе го усвоија терминот „Грчки Македонци“ (во однос на спорот со името со [[Македонија]]) и на [[Егејска Македонија]] во [[Грција]]. Според замислата на Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).
 
==Галерија==
== Обележја ==
<center>
<center><gallery>Податотека:Phillip Museum.jpg|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш
<gallery mode=packed heights=120px>
File:Кутлеш (Вергина) 02.jpg|Поглед на селото Кутлеш
File:Кутлеш (Вергина) 03.jpg|Поглед на селото Кутлеш
File:Кутлеш (Вергина) 01.jpg|Поглед на селото Кутлеш
</gallery>
</center>
=== Обележја ===
<center>
<gallery mode=packed heights=120px>
<center><gallery>Податотека:Phillip Museum.jpg|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш
Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|Симболот на [[античка Македонија]] на штит
Податотека:Philip II larnax vergina greece.jpg|Ковчеже и погребна круна на Филип II
</gallery></center>
</center>
 
== Наводи ==

Прегледник