Разлика помеѓу преработките на „Пријам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 4 години
ситна поправка
(#1Lib1Ref)
(ситна поправка)
 
Тројанската војна започнала поради грабнувањето на спартанската кралица [[Елена Тројанска|Елена]] од страна на [[Парис (митологија)|Парис]]. Спарта не нападнала поради Елена туку поради богатството ([[злато]]то) што го имало во [[Троја]]. Пријам имал многу деца меѓу кои најпознати се: [[Хектор]], Парис, [[Диофоб]], [[Касандра (митологија)|Касандра]] и други. Во Хомеровата [[Илијада]] тој е претставен како многу мудар (паметен) крал. Хектор (неговиот син) е претставен како многу силен, храбар, мудар воин. Париз е претставен како кукавица, но тој го направил убиството на векот, убивајки го Ахилеј ([[Ахил]]). Некои велат дека го погодил Ахил со отровна стрела во петата со помош на [[Аполон]]. Според друг мит тој бил одличен стрелец најпрецизен во редовите на Тројанските редови.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Грчка митологија-никулец}}

Прегледник