Разлика помеѓу преработките на „Пријам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 364 бајти ,  пред 4 години
#1Lib1Ref
(Одбиени последните 2 промени (од 93.137.140.173) и ја поврати преработката 3423135 на Bjankuloski06)
(#1Lib1Ref)
[[File:Amphora death Priam Louvre F222.jpg|thumb|Пријам е убиен од страна [[Неоптелем]], детал од античко грне, 520–510 година п.н.е.]]
 
'''Пријам''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Πρίαμος'') бил крал на [[Троја]]. Пријам бил [[крал]] за време на [[Тројанската војна]]. Бил син на Лаомедонт. Бил оженет со [[Хекуба]], ќерката на Кисеј, со која имал многу деца, меѓу кои и [[Парис]], за чија судбина мајката во сонот била предупредена.<ref>Хиган, Митови, Три, Скопје, 2016, стр. 68.</ref>
 
== Тројанска војна ==

Прегледник