Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
==Настани==
Во јуни 2015 година, УЕФА го избрала стадионот за да биде домаќин на [[УЕФА Супер Куп 2017|УЕФА Супер Купот во 2017 година]].<ref>[http://www.uefa.com/uefasupercup/news/newsid=2262118.html Macedonia to host 2017 UEFA Super Cup] uefa.com 30 јуни 2015</ref><ref>[http://ekipa.mk/uefa-ofitsijalno-soopshti-super-kupot-vo-2017-na-natsionalnata-arena-filip-vtori/ УЕФА официјално соопшти: Супер купот во 2017 на арената „Филип Втори“!] ekipa.mk 30 јуни 2015</ref><ref>[http://ekipa.mk/ogromno-priznanie-za-makedonija-skopje-e-prv-grad-vo-regionot-so-natprevar-od-vakov-rang/ Огромно признание за Македонија: Скопје е прв град во регионот со натпревар од ваков ранг!] ekipa.mk 30 јуни 2015</ref><ref>[http://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/konechno-vrven-fudbal-vo-zhivo-makedoncite-kje-mozhat-da-kupat-12000 12.000 Македонци ќе можат да купат билети за Суперкупот 2017! - See more at: http://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/konechno-vrven-fudbal-vo-zhivo-makedoncite-kje-mozhat-da-kupat-12000#sthash.SzcgEr59.dpuf] sportmedia.mk 30 јуни 2015</ref> Натпреварот се одиграл на 8 август 2017 година<ref>{{Наведени вести|url=http://vecer.mk/sport/skopje-i-makedonija-se-pokazhaa-srekjni-za-real-m|title=Скопје и Македонија се покажаа среќни за Реал (М)|work=Вечер|access-date=2017-08-09|language=mk}}</ref> помеѓу екипите на [[Реал Мадрид]] и [[Манчестер Јунајтед]], кадепри што тимот на Реал мадридМадрид забележал победа со резултат од 2-1, а стрелци на головите биле [[Иско]] и [[Касемиро]] за [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]], додека почесниот погодок за црвените ѓаволи го постигнал [[Ромелу Лукаку|Лукаку]] во 62-та минута.
 
== Галерија ==

Прегледник