Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
* [[Рајнхард Хојдрих]], еден од водечките нацисти во [[Втора светска војна|Втората светска војна]], бил роден во градот. Тој бил иден наследник на Хитлер. Хојдрих бил убиен од чешки партизан во [[Прага]] во 1942.
* [[Ханс-Дитрих Геншер]], поранешен заменик канцелар и со најдолг стаж на министер за надворешни работи на Германија, бил роден во Рајдебург, кој припаѓа на Хале денес.
* [[Хугенотихугеноти]] – француски протестанти, околу 700 луѓе се доселиле во Хале од нивните домови по бркањето од Франција.
* [[Фабијан фон Шлабрендорф]] (1907–1980) адвокат, офицер, судија и член на германскиот отпор.
* [[Класична музика|Класичниот]] композитор [[Даниел Готлоб Тирк]] бил роден во Хале во 1750 и бил професор на Универзитетот во Хале.

Прегледник