Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
rv
(аха)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(rv)
{{Инфокутија стадион |
{{Арена Адем Јашари |
име = АренаТелеком Адем Јашариарена |
прекар = АренаГрадски Адем Јашаристадион |
слика = [[Податотека:Skopje X130.JPG|240п]] |
локација = [[Градски парк (Скопје)|Градски парк]], [[Скопје]], [[Македонија]]|
}}
 
'''АренаТелеком Адем Јашариарена''' (поранешно име: '''Национална арена „Арена Адем„Филип ЈашариII Македонски“''') — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови, кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]].
 
Моменталниот максимален капацитет на арената изнесува над 33.000. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 година со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016 година стадионот бил преименуван во Телеком арена по потпишаниот договор со Македонски Телеком.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4698E03907BDA24A99CFC747ACAB62E2|title=Арената „Адем„Филип Јашари"II“ се ребрендира во „Арена„Телеком Адем Јашари“арена“|date=4 ноември 2016|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски|accessdate=5 ноември 2016|location=Скопје}}</ref>
 
Првичното име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.

Прегледник