Разлика помеѓу преработките на „Кангџијаски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
|име= Кангџијаски јазик
|изворноиме= 康家语
|изговор=
|држави= [[Тибет]], [[НР Кина]]
|регион= [[Тибет]]
|зборувачи= 300
|iso1=
|iso2=
|iso2b=
|iso2t=
|iso3=kxs
|семејствобоја=Altaic
|сем1=[[Алтајски јазици|алтајски]]
}}
'''Кангџијаски''' јазик е [[монголски јазици|монголски јазик]] зборуван од муслиманско население во [[НР Кина]]. Јазикот е скоро заведен како посебен јазик и е сличен со [[бонански јазик]] и со [[дунсијански јазик]].
 
 
{{алтајски-јазик-никулец}}
{{алтајски јазици}}
 
 
[[Категорија:Монголски јазици]]
 
[[en:Kangjia language]]
[[zh:康家语]]
30

уредувања

Прегледник