Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 497 бајти ,  пред 3 години
→‎Белешки: дополнување
(→‎Историја: дополнување)
(→‎Белешки: дополнување)
 
Истакнати британски поп изведувачи кои имаат влијание врз популарната светска музика во изминативе 50 години се Битлси, Квиин, Клиф Ричард, Елтон Џон, Лед Цепелин, Пинк Флојд и Ролинг Стоунс и секој од нив има продажбата од 200 милиони албуми.
 
==Британија како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Британскиот народ во жешка вода“ (''British People in Hot Weather'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Фол]]“ (''The Fall'') од 1990 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=0brbR5C8uOA YouTube, The Fall - Extricate (1990)(full album) (пристапено на 29.6.2017)]</ref>
 
== Белешки ==

Прегледник