Разлика помеѓу преработките на „Стефан Дечански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 177 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Стефан Дечански''' бил српски крал, син на [[Стефан Урош II Милутин]].
 
[[Податотека:Manastir Visoki Dečani (Манастир Високи Дечани) - by Pudelek..jpg|мини|лево|Манастирот Високи Дечани]]
За време на неговата младост, неговиот татко бил приморан да го испрати како заложник на татарскиот кан [[Ногај]], кај кого останал до 1299. Од 1309 година станал управник на [[Зета]]. Во 1314 година, учествувал во неуспешната побуна на аристократијата од Зета против Милутин. Стефан Дечански бил заробен, делумно ослепен и изгонет во [[Константинопол]], каде што останал под заштита на [[Андроник II Палеолог|Андроник II]]. Пред смртта, Милутин дозволил Стефан Дечански да се врати во Србија.
 

Прегледник