Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска репрезентација на Полска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Видете исто така
(Видете исто така)
| Најдобар стрелец= {{nowrap|[[Влоџимиеж Лубански]] (48)}}
| Домашен стадион= [[Национален стадион во Варшава]]
| ФИФАмом = 3510 (февруари1 2013јуни 2017)
| ФИФАнајв = 1610 (октомври1 2014јуни 2017)
| ФИФАнајн = 78 (јуни 2008)
|pattern_b1 = _redvertical
|pattern_ra1 =
|pattern_so1 =
|socks1 = FFFFFF
|pattern_la2 =
|pattern_b2 = _whitevertical
|pattern_ra2 =
|pattern_so2 =
|shorts2 = FF0000
|socks2 = FF0000
| Прв меѓународен натпревар= {{fb|Унгарија|1940}} 1–21–0 {{fb-rt|Полска}} <br />([[Будимпешта]], [[Унгарија]]; 18 декември 1921)
| Најголема победа = {{fb|Полска}} 10–0 {{fb-rt|Сан Марино}}<br />([[Кјељце]], [[Полска]]; 1 април 2009)
| Најлош пораз = {{fb|Данска}} 8–0 {{fb-rt|Полска}}<br />([[Копенхаген]], [[Данска]]; 26 јуни 1948)
 
'''Фудбалската репрезентација на Полска''' ја претставува [[Полска]] на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на ''[[Фудбалска асоцијација на Полска|фудбалската асоцијација на Полска]]''. Својот најголем успех полската репрезентација го остварила на [[Светско првенство во фудбал 1974|Светското првенство во 1974]] и [[Светско првенство во фудбал 1982|Светското првенство во 1982]] кога го освоиле бронзениот медал. На [[Летни олимписки игри|Олимписките игри]] Полска освоила три медали: златна во 1972, и две сребрени во 1976 и 1992. На [[Европско првенство во фудбал|Европските првенства]] Полска учествувала два пати, прв пат во [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]] и во својте два настапи не успеала да ја помине групната фаза.
[[Податотека:Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg|thumb|250px|[[Национален стадион (Варшава)|Национален стадион]]]]
 
== Историја ==
 
|
|}
 
== Видете исто така ==
* [[Екстракласа]] е најсилната професионална фудбалска лига во Полска
 
==Надворешни врски==
20

уредувања

Прегледник