СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новини
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Нови податоци)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Новини)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
 
'''ДржавниотСредното музичко балетски училишен центаручилиште "Илија Николовски Луј"''' се наоѓа во [[Скопје]], [[општина]] - [[Општина Центар|Центар]].
== Формирање и развојот ==
МузичкоДржавниот музичко-балетскиот училишен центар „Илија Николовски - Луј“ од [[Скопје]], основан 1945 година, е училиште од посебен интерес за државата. Во него се образуваат кадри од музичката и балетската уметност и како единствен центар од ваков вид тој претставува јадро од кое произлегуваат идните музички и балетски уметници и педагози, кореографи, диригенти, композитори и други музички и балетски културни дејци.
 
Центарот е поделен на основно и на средно образование.
Анонимен корисник

Прегледник