Разлика помеѓу преработките на „Гроб“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 33 бајти ,  пред 3 години
с
* „Гробот на слатката душа“ (''Гроб слатке душе'') - расказ на српскиот писател [[Петар Кочиќ]].<ref>Петар Кочић, ''Јаблан и друге приповетке''. Београд: Просвета, 1971, стр. 16-22.</ref>
* „Убавите девојки прават гробови“ (''Pretty girls make graves'') - песна на англиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Смитс]]“ (''The Smiths'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=P3muLnU-Oko YouTube, THE SMITHS · The Smiths · FULL ALBUM HQ AUDIO (пристапено на 6.6.2017)]</ref>
* „Не оди тивко во твојот гроб“ (''Do Not Go Quietly Unto Your Grave'') - песна на американската рок-група „[[Морфин (рок-група)|Морфин]]“ (''Morphine'') од 1992 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=qm2Lab-8Uto YouTube, Morphine - Good (Full Album) (посетено на 15.6.2017)]</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник