Сварог: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 146 бајти ,  пред 5 години
#1Lib1Ref
[непроверена преработка][проверена преработка]
(#1Lib1Ref)
''„Оние Руси-христијани што ќе го прекршат овој договор, да бидат казнети од семоќниот Бог, а оние што не се крстени, да бидат лишени од секоја помош од [[Бог]]а и [[Перун]]а.“''
 
Очигледно е дека Русите се колнеле во еден бог што е поставен пред Перун. Кое е името на тој безимен бог? Според Ипатиевскиот летопис од [[11 век]], името на тој бог е Сварог. Тој е татко на Сонцето-цар, [[Дажбог]]. Етимологијата на Свароговото име е утврдена и неговиот корен го наоѓаме во [[санскрит]]скиот збор за небо - svarga. Буквално, Сварог значи `небесен`<ref>Нина Анастасова - Шкрињарич, Словенски пантеон, Менора, Скопје, 2004, стр,164-166</ref>.
 
== Сварог во христијанството ==

Прегледник