Разлика помеѓу преработките на „Инулин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с (поправки)
с
 
'''Инулините''' се група на природни [[полисахарид]]и произведени од многу видови на растенија. Инулинот е користен од некои растенија за зачувување енергија и типично го има во корените и ризомитe. Повеќето растенија кои синтетизираат и складираат инулин, не складираат други материи како [[скроб]].
 
{{Јаглехидрати}}
 
[[Категорија:Полисахариди]]

Прегледник