Разлика помеѓу преработките на „Кирил Дрангов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 69 бајти ,  пред 4 години
Промена во терминологијата
(Промена во терминологијата)
}}
 
'''Кирил Дрангов''' бил бугарски револуционер, член на [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]].
 
Син на [[Борис Дрангов]]. Завршил гимназија во [[Софија]], а како студент на Правниот факултет при Универзитетот во [[Софија]] бил еден од основачите на [[Македонско студентско друштво „Вардар“|Македонското студентско друштво „Вардар“]], еден од најблиските соработници на [[Иван Михајлов]], пунктовен началник на ВМРО за [[Софија]] и резервен член на Централниот комитет на ВМРО во 1932 година. Учествувал во [[Горноџумајски случувања|убиствата]] извршени во [[Горна Џумаја]] во 1924 година, кога го убил [[Алеко Василев]].
 
Во времето на [[Окупацијабугарското на Македонија во Втората светска војна|бугарската окупацијаослободување на Македонија]] работел како адвокат во [[Скопје]], ја застапувал идејата за ''автономија на бугарска Македонија''. По капитулацијатаповторната окупација на БугаријаМакедонија од страна на Југославија се вратил во [[Софија]]. Пред да биде уапсен од комуниститесрпските и бугарските комунисти, се самоубил <ref>Борис Дрангов, Сборник материали и научни изследваниÔ, СофиÔ, 1993.</ref>.
 
== Извори ==
Анонимен корисник

Прегледник