Прејди на содржината

Млазен мотор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 130 бајти ,  пред 5 години
ситна поправка, изменета категоризација
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
(ситна поправка, изменета категоризација)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:engine.f15.arp.750pix.jpg|thumb|right| Прат-Витни Ф100 турбофен мотор за воените авиони [[Ф-15 Орел]] и [[Ф-16 Сокол]] на тестирање.]]
'''МлазниотМлазен мотор''' е- [[мотор со внатрешно согорување]] кај кој воздухот вшмукан од едната страна и, компримиран се исфрла од другата страна под висок притисок (млаз), под дејство на топлината[[топлина]]та создадена од согорувањето на горивото[[гориво]]то. Млазните мотори претежно се користат во авијацијата[[авијација]]та, но и кај некои земни и водни возила со посебни намени.
 
== Принцип на работа ==
 
Млазниот мотор работи на принципот на компресија на горивото и оксидансот (воздухот) следено од палење и експлозија во комората за согорување. Согорувањето создава топли гасови кои имаат тенденција за ширење, и се исфрлаат од задната страна на моторот. При ова се создава реактивна сила која има тенденција да го движи моторот нанапред.
 
 
== Енергетска ефикасност ==
Ефикасноста на [[млазниот мотор]] може да се зголеми од 15-50% со додавање на [[водород]] во горивото, поради многу високата [[температура]] на согорување (видете: [[Карноов циклус]]).
 
Ефикасноста на [[млазниот мотор]] може да се зголеми од 15-50% со додавање на водород во горивото, поради многу високата температура на согорување (видете: [[Карноов циклус]]).
 
== Видете и ==
* [[Ото -мотор]]
* [[Мотор со внатрешно согорување]]
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Енергетска конверзија]]
[[Категорија:Гасни турбини]]