Разлика помеѓу преработките на „Алан Форд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 60 бајти ,  пред 3 години
с (replace archive.today -> archive.is (domain archive.today blocked by onlinenic))
Ознака: Изворно уредување 2017
=== Група ТНТ ===
 
* Алан Форд е убав, но наивен русокос сирак, кој често упаѓа во неволји и се труди да делува помирително во односите меѓу луѓето. Особено нема среќа со жените, кои најчесто го искористуваат, почнувајќи од супер-шпијунката [[Марго]], завршувајќи со [[Бренда (Алан Форд)]], негова најдолготрајна девојка за која се испоставува дека е агент на [[Големиот Цезар]].
* [[Боб Рок (Алан Форд)]] е низок, со голем нос, кавгаџија, облечен во наметка и капа на [[Шерлок Холмс]] ([[автопортрет]] на цртачот Магнус).
* [[Бројот Еден]] е стар паралитичар со долги нос и брада, водач на Групата ТНТ. Наводно имал познанства со разни историски личности, од Хомер па навака. Има мало книжуле во кое чува инкриминирачки податоци за многумина, особено за њујоршките полицајци („фрит, фрит“).
* [[Сер Оливер]], англиски аристократ со [[монокол]], перфектни манири и лепливи прсти.
* [[Грунф]], пронаоѓач и пилот, Германец по потекло.
* [[Дебелиот Шеф]], односно Гервасиус Твинклеминкенсон е автопортрет на авторот Бункер.
* [[Еремија (Алан Форд)]] (Јеремија) е тежок хипохондар.
* Заморецот [[Сквики]]
* Песот [[Носко]] (Носоња)

Прегледник