Разлика помеѓу преработките на „Бројчена анализа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 3 години
с
→‎Дискретизација: ако може табелата кај директна и интеративен метод да ја направите да се гледа цела
(→‎Нумеричка интеграција: конечно целата средена како што треба)
с (→‎Дискретизација: ако може табелата кај директна и интеративен метод да ја направите да се гледа цела)
| '''a''' || '''b''' || '''средина''' || '''f(<small>средина</small>)'''
|-
| 0|| 3|| 1.5|| −13−<small>13.875</small>
|-
| 1.5|| 3|| 2.25|| 10.17...
14

уредувања

Прегледник