Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.134 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|office = [[Список на министри за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]]
|president = [[Никола Кљусев]]
|term_start = [[20 март]] [[1991]]
|term_end = [[4 септември]] [[1992]]
|predecessor = нема
|successor =[[Димитар Бајалџиев]]
|office2 = [[Список на министри за култура на Република Македонија|Министер за култура]]
|term_start2 = [[30 ноември]] [[1998]]
|term_end2 = [[28 декември]] [[1999]]
|president2 = [[Љубчо Георгиевски]]
|predecessor2 = [[Слободан Унковски]]
|successor2 = [[Љубен Пауновски]]
|website =
}}
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на {{роден на|30|мај|1936}} година) е [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, писател за деца, политичар и дипломат.
 
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на {{роден на|30|мај|1936}} година) е [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, писател за деца, политичар и дипломат.
 
== Биографија ==
Димитар Димитров завршил Филозофски факултет, група философија во [[Скопје]]. Доктор по философски науки. Професор на Филолошкиот факултет во Скопје. Амбасадор на Република Македонија во [[Русија|Руската федерација]]. Член на ДПМ од [[1970]] година.
 
Димитар Димитров е роден на [[13 ноември]] [[1937]] година во [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]]. Во времето на [[Грчка граѓанска војна|Грчката граѓанска војна]] неговото семејство побегнало во Македонија. Во Скопје го завршил средното образование и завршил Филозофски факултет. Во [[Љубљана]] завршил магистерски степен, додека во Загреб завршил докторат со титула доктор по философски науки. Во текот на својата кариера, Димитров бил професор на Филолошкиот факултет во [[Скопје]], амбасадор на Република Македонија во [[Русија|Руската федерација]], а од 1970 година станал член [[ДПМ]].
Во [[Влада на Македонија од 1991|првата експертска влада]] (1991-1992) Димитров е министер за образование. Во периодот 1998-1999 година повторно е избран за министер, овојпат за култура, во [[Влада на Македонија од 1998|владата на Љубчо Георгиевски]].
 
Во [[Влада на Македонија од 1991|првата експертска влада]] Димитров ја извршувал функцијата [[Список на министри за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]], и тоа во периодот од [[20 март]] [[1991]] до [[4 септември]] [[1992]] година. Во периодот од [[30 ноември]] [[1998]] до [[28 декември]] [[1999]] година ја извршувал функцијата [[Министер за култура на Македонија|Министер за култура]], во [[Влада на Македонија од 1998|владата на Љубчо Георгиевски]].
 
== Творештво ==
Автор е на книгите: Овчарче (раскази за деца, 1960), Збогум детство (раскази за деца, 1960), Кога сме деца (раскази за деца, 1962), Животот и уметноста (студија, 1967), Противставување (есеи, 1971), Македонски работи (есеи, 1991), Уметност и човекување (есеи, 1992), Меѓу тоталитаризам и демократија (есеи, 1994), Името и умот (есеи, 1999).
 
 
{{македонија-биог-никулец}}
{{Состав на Владата на Македонија (1991)}}
{{Состав на Владата на Македонија (1998)}}

Прегледник